استعلام برند

استعلام برند یا علامت تجاری، فرایندی است که هر کسب و کار جدیدی قبل از اقدام برای ثبت برند خود باید انجام دهد. در این فرایند، باید نامی را که برای برند خود انتخاب کردید در سامانه های قانونی، جستجو کنید تا مطمئن شوید قبلا برندی با همین نام ثبت نشده باشد.

 ثبت برند برای بسیاری از شرکت ها، فروشگاه های آنلاین و کسب و کارهایی که می خواهند در بین مشتریان خود اسم و رسمی پیدا کنند و از رقبایشان متمایز شوند، مهم است. اما پیش از آغاز فرآیند رسمی ثبت برند، حتما باید نام تجاری انتخاب شده را در بانک های اطلاعاتی مراجع رسمی جستجو کرد.

اگر این مرحله را جدی نگیرید، ممکن است پرونده شما برای ثبت برند چندین بار رد شود و زمان و هزینه زیادی را برای ثبت نام تجاری خود صرف کنید بدون اینکه به نتیجه لازم برسید.

فرایند استعلام برند کاملا رایگان و بسیار راحت است. با اینحال اگر فرصت کافی برای یافتن یک نام مناسب و یونیک برای برند خود را ندارید، کارشناسان ما آماده اند تا یک نام درخور به شما پیشنهاد دهند که جواب استعلام آن نیز قابل قبول باشد.

روش های استعلام برند

فرایند استعلام برند در دو مقطع زمانی انجام می گیرد. یکبار قبل از اقدام به ثبت برند و یکبار بعد از انجام فرایند ثبت برند. در ادامه به طور کامل با هر دو روش استعلام نام تجاری آشنا می شوید:

1. استعلام برند از سامانه اداره مالکیت معنوی قبل از آغاز فرایند ثبت برند

اگر متقاضی ثبت برند هستید و یک نام مناسب برای برندتان انتخاب کردید، به راحتی می توانید وارد سامانه ثبت برند ipm.ssaa.ir، شده و از گزینه جستجوی آن برای استعلام نام تجاری تان استفاده کنید.

2. استعلام برند از سایت روزنامه رسمی بعد از درخواست ثبت نام تجاری

زمانیکه تاییدیه ثبت برند را از سامانه دریافت کنید باید نام تجاری تایید شده را در آگهی روزنامه رسمی درج کنید که به صورت اینترنتی امکان پذیر است. اشخاص حقیق و حقوقی دیگر این حق را دارند که طی یک ماه بعد از درج آگهی شما نسبت به نام برندی که انتخاب کرد، اعتراض کنند.

مراحل استعلام برند در سایت اداره مالکیت معنوی

همانطور که گفتیم شما می توانید با مراجعه به سایت اداره مالکیت معنوی، استعلام برند را به صورت آنلاین انجام دهید. استعلام نام تجاری از این سامانه، مطمئن ترین روش برای اطمینان از یونیک بودن نام انتخابی شما است. 

برای استعلام برند خود از این سامانه چهار مرحله ساده زیر را دنبال کنید:

01

وارد سامانه استعلام برند شوید

در مرحله اول، باید وارد سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس iripo.ssaa.ir شوید.

به بخش جستجو در بانک اطلاعاتی بروید

برای استعلام برند خود در مرحله دوم باید روی برگه میز خدمات الکترونیک در بالای صفحه کلیک کنید. سپس، وارد منوی ثبت علایم شده و روی گزینه جستجو در بانک اطلاعاتی کلیک کنید.

02

فرم جستجو را پر کنید

زمانیکه وارد صفحه اصلی استعلام برند در سامانه اداره مالکیت معنوی شدید، باید کادرهای موجود در فرم ارائه شده را پر کنید. سپس، کد امنیتی که در گوشه سمت راست فرم به شما نمایش داده می شود را وارد کرده و در نهایت روی دکمه جستجو کلیک کنید.

03

نتیجه جستجو را بررسی کنید

اگر پس از کلیک روی گزینه جستجو، پیام زیر را مشاهده کردید:

این جستجو شامل نتایجی نمی باشد

می توانید مطمئن باشید که تابحال برند دیگری مشابه نامی که انتخاب کردید به ثبت نرسیده است. اما اگر برند مشابهی در بانک اطلاعاتی سامانه وجود داشته باشد، نام آن برند در انتهای فرم به شما نمایش داده می شود.

04

مزایای استعلام برند

مهمترین مزیت استعلام نام تجاری قبل از شروع فرایند ثبت برند این است که مطمئن می شوید نام برند شما با کسب و کار دیگری مشابه نیست. در نتیجه، اگر برای مشهور شدن نام برندتان هزینه کنید نتیجه زحمات و هزینه شما هدر نخواهد رفت.

زمانیکه یک نام برند یونیک و غیرتکراری داشته باشید، مشتریان کسب و کار شما را با رقبایتان اشتباه نمی گیرند و دیگران نیز نمی توانند از نام برند شما سواستفاده کنند.

زمان و هزینه استعلام برند چقدر است؟

هزینه استعلام برند کاملا رایگان است. بنابراین، هر روشی را برای استعلام برند خود مورد استفاده قرار دهید، نیازی به پرداخت هزینه ندارید. زمان استعلام برند نیز بسیار کوتاه است و چند دقیقه بیشتر وقت شما را نمی گیرد. بنابراین، بهتر است قبل از اقدام به ارسال درخواست برای ثبت برند، استعلام نام تجاری انتخاب شده را انجام دهید و از تکراری نبودن آن اطمینان حاصل کنید.

اعتبار برند بعد از ثبت چند سال است؟

هر برندی که نام تجاری خود را در سامانه اداره مالکیت معنوی ثبت کرده باشد، تا ۱۰ سال مالک آن خواهد بود و در صورتیکه اقدام به تمدید نام برند خود نکند، افراد دیگر می توانند با استعلام نام برند و اطمینان از تمدید نشدن آن، درخواست مالکیت آن نام تجاری را ثبت کنند.

قوانین ثبت برند

اگر می خواهید نتیجه استعلام برندتان به سرعت به نتیجه برسد و نامی یونیک و منحصر به فرد برای کسب و کار خود ثبت کنید، باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • نام تجاری و لوگو شما باید ویژگی محصولات یا خدماتی که ارائه می دهید را نشان دهد.
  • طرح و رنگ لوگو باید ساده، واضح و کاملا خوانا باشد.
  • از اسامی افراد و مکان های مشهور نمی توانید به عنوان نام برند استفاده کنید.
  • اگر نام برند شما بیش از ۵۰ درصد به نام برند دیگری شباهت داشته باشد، درخواست ثبت برند شما رد می شود.
  • از کلمات عام مثل میز و صندلی نمی توانید در نام برند استفاده کنید.
  • نمی توانید نمادهای گمراه کننده، نمادهایی که خلاف قوانین عمومی و اسلامی هستند، پرچم‌ها، نشان‌های سلطنتی و علائم رسمی دولتی را در لوگوی خود استفاده کنید.
  • اگر در حوزه مواد غذایی، دارو، نوشیدنی‌ها و لوازم آرایشی و بهداشتی فعالیت می کند، حتما باید برای ثبت برند اقدام کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که جواب استعلام برند که از سامانه دریافت می کنید ممکن است به دلایل زیر قطعی نباشد:

  • اگر در انتخاب دسته بندی خدمات یا محصولات اشتباه کرده باشید، ممکن است نتیجه استعلام منفی باشد.
  • ممکن است کسب و کار دیگری زودتر از شما اقدام به ثبت نام تجاری کرده باشد که شما انتخاب کرده اید. این برندها هنوز ثبت نشده اند و در نتیجه استعلام برند دیده نمی شوند.
  • چون پایگاه داده سامانه اداره مالکیت معنوی با تاخیر به روز می شود ممکن است برندی ثبت شده باشد اما هنوز در سامانه وارد نشده باشد.

خدمات استعلام و ثبت برند را به کارشناسان با تجربه ما بسپارید

اگر می خواهید برندی منحصر به فرد و خاص برای کسب و کار خودتان ثبت کنید که بتوانید با آن فعالیت های حرفه ای خود را ادامه دهید، روی کمک کارشناسان ما حساب کنید.