تمدید برند

اگر برای کسب و کار خود اقدام به ثبت برند کرده باشید حتما می دانید که اعتبار برندی که در اداره مالکیت معنوی ثبت شده، ۱۰ سال بیشتر نیست و پس از پایان این زمان حتما باید فرایند تمدید برند را طی کنید. در غیر اینصورت، ممکن است اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگری سریعتر از شما از فرصت استفاده کرده و حق مالکیت برندی را که سال ها برای افزایش اعتبار و آگاهی آن زحمت کشیده بودید، تصاحب کنند.

از آنجاییکه تمدید برند در زمان مناسب به اندازه ثبت علامت تجاری اهمیت دارد، کارشناسان زبده ما آماده همکاری با شما هستند تا این فرایند را به سرعت پیگیری کرده و تکمیل کنند.

چه زمانی و چرا به تمدید برند نیاز دارید؟

در قانون ثبت علایم تجاری، سه ماده زیر مشخص می کند که چه زمانی و چرا باید اقدام به تمدید برند کنید:

ماده ۱۴: طبق این ماده، هر برندی که ثبت می شود فقط ۱۰ سال اعتبار دارد و مالک برند می تواند پس از این مدت درخواست تمدید برند را بدهد.

ماده ۲۰: در این ماده ذکر شده که صاحب برند یا وکیل قانونی اش تا ۶ ماه بعد از انقضای تاریخ برند فرصت دارد نسبت به تمدید علامت تجاری اقدام کند.

ماده ۴۰: طبق این ماده، اگر مالک، طی ۶ ماه بعد از انقضای تاریخ برند ثبت شده خود، اقدام به تمدید برند نکند، حق مالکیت از او سلب می شود و اشخاص دیگر می توانند برای ثبت همان برند درخواست دهند. پس از گذشت ۶ ماه از تاریخ انقضای برند، مالک هیچگونه اولویتی نسبت به سایرین نخواهد داشت اما اگر درخواست تمدید او مورد تایید قرار بگیرد با پرداخت جریمه می تواند نسبت به تمدید برند اقدام کند.

مراحل تمدید برند

اگر تاریخ انقضای برند شما فرا رسیده و قصد تمدید علامت تجاری خود را دارید، باید مراحل زیر را طی کنید:

Businessman touching to glowing increasing arrow for business profit and investment growth concept.

تهیه مدارک مورد نیاز

در گام اول برای تمدید علامت تجاری خود باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید که شامل موارد زیر می شود:

  • کپی کارت ملی و شناسنامه متقاضی یا تمام اعضای شرکت دارای حق امضا
  • مشخصات برند ثبت شده شامل نام و لوگو
  • مجوز فعالیت (مثل پروانه کسب، جواز بهره‌برداری، پروانه ساخت و …)
  • کپی روزنامه رسمی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (برای شخصیت‌های حقوقی)
  • کارت بازرگانی (برای تمدید برند انگلیسی)
  • وکالتنامه (در صورتیکه وکیل قانونی کارهای تمدید برند را پیگیری می کند)
Business concept with wooden blocks with icons, green plant on sage color background flat lay. copy space for text. horizontal image

ارسال اظهارنامه به صورت آنلاین

پس از تهیه مدارک، وارد سامانه www.iripo.ssaa.ir شده و درخواست تمدید برند را با وارد کردن شماره اظهارنامه و رمز خود، ثبت کنید.

پس از اینکه فرم را کامل کرده و مدارک را ضمیمه کنید، از شما خواسته می شود که هزینه تمدید علامت تجاری را پرداخت کنید. پس از تایید پرداخت، یک شماره پیگیری به شما داده می شود و در خواست شما برای کارشناس ارسال خواهد شد.

2151054060s

دریافت گواهی ثبت برند به صورت حضوری

زمانیکه تاییدیه تمدید برند را دریافت کردید باید به همراه مدارک و ضمائمی که کپی آنها برابر با اصل شده، به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه کرده و گواهی تمدید برند خود را دریافت کنید.

اگر نمی خواهید برند شما با ترفندهای مختلف توسط افراد سودجو تصاحب شود و بابت دریافت حق مالکیت برند خودتان از شما باج خواهی شود، از خدمات تمدید برند مجموعه ما استفاده کرده و در کوتاهترین زمان ممکن علامت تجاری تان را تمدید کنید.