ثبت برند

همه کسب و کارها برای اینکه توسط مشتریان شان شناخته شوند و بتوانند خودشان را از رقبا متمایز کنند، نیاز به یک نام تجاری داری که به برند معروف است. زمانیکه این نام توسط بازار هدف شناخته می شود، مشتریان به تولیدات، محصولات یا خدمات آن برند اعتماد می کنند. در این مرحله است که صاحبان کسب و کار نیاز به ثبت برند یا نام تجاری شان دارند تا نسبت به آن حق مالکیت پیدا کنند و افراد سودجو نتوانند با نام تجاری آنها بخشی از بازار را تصاحب کنند.

ثبت برند چیست؟

زمانی که کسب و کاری را راه اندازی می کنید، اقدامات زیادی برای مطرح شدن در بازار انجام می دهید. با انجام این اقدامات که هزینه زیادی هم برای شما دارد، اسم شما برای مشتریان هدف تان شناخته می شود. حالا برای اینکه بتوانید اعتبار این نام را حفظ کنید، باید به دنبال ثبت برند یا نام تجاری تان باشید. در غیر اینصورت، ممکن است افراد سودجو، زودتر از شما، نامی که برای معروف شدنش هزینه زیادی کردید به نام خود ثبت کرده و از آن سو استفاده کنند. با ثبت برند میتوانید از حق امتیاز کالا و خدمات خود محافظت کنید و اجازه سو استفاده را از دیگران بگیرید.

مراحل ثبت برند

اگر می خواهید یک فعالیت تجاری را شروع کنید، اولین مرحله انتخاب یک نام مناسب است که به عنوان برند یا نام تجاری شما مورد استفاده قرار می گیرد. ثبت برند موجب می شود نامی که انتخاب کردید هم شما را از رقبا متمایز می کند و هم موجب می شود مشتریان ارتباط بهتری با کسب و کار شما برقرار کنند و به راحتی آن را بشناسند.

اگر قصد ثبت برندتان را دارید، باید مراحل زیر را طی کنید:

انتخاب نام برند و لوگو

در اولین گام برای ثبت برند باید یک اسم مناسب انتخاب کنید و یک لوگو درخور طراحی نمایید. نام تجاری شما نباید تکرای باشد و از طرف دیگر باید به راحتی تلفظ شود و در ذهن مخاطبین باقی بماند.

01
استعلام نام برند

: برای اینکه مطمئن باشید می توانید حق مالکیت نامی که برای برندتان انتخاب کردید را داشته باشید ابتدا باید مطمئن شوید که این نام توسط اشخاص یا کسب و کارهای دیگری ثبت نشده باشد. شما می توانید متناسب با حرفه و زمینه ای که در آن فعالیت می کنید برند و نشان تجاری خود را در سازمان مالکیت معنوی استعلام بگیرید. اگر این نام ثبت نشده باشد می توانید برای گرفتن حق مالکیت آن اقدام کنید.

02

اگر برای یافتن نام مناسبی که در خور برندتان باشد و تابحال در سازمان مالکیت معنوی ثبت نشده باشد نیاز به راهنمایی دارید، می توانید با مشاورین ما در تماس باشید. پس از انتخاب نام مناسب، مراحل زیر را طی کنید:

ثبت نام در سایت اداره مالکیت

برای شروع فرایند ثبت برند ابتدا باید مدارک زیر را آماده کنید:

  • مجوز فعالیت مثل جواز کسب یا جــواز تاسیس
  • مدارک شناسایی متقاضی
  • گواهی امضا،
  •  کارت بازرگانی (در صورت درخواست برای ثبت برند لاتین )
03

حالا می توانید اقدام به ثبت نام در سایت اداره مالکیت، کنید. با تشکیل پرونده و ثبت اظهارنامه برند در این وب سایت حدود 15 تا 45 روز کاری طول می کشد تا وضعیت پرونده شما مشخص شده و پاسخ شما ابلاغ گردد. اگر درخواست شما تایید شود، می توانید مرحله آخر را برای ثبت برند خود طی کنید.

درج در روزنامه رسمی

اگر هیچ گونه مشابهت و یا نقصی در پرونده شما وجود نداشته باشد و تایید درخواست به شما ابلاغ شود باید چاپ روزنامه را در سه مرحله انجام دهید.

در مرحله ی اول، بلافاصله پس از تائید نام برند، باید این نام را در روزنامه های رسمی و کثیر الانتشار منتشر کنید. پس از درج آگهی، اشخاص حقیقی و حقوقی، یک ماه فرصت داردن تا به نام برند یا نماد شما اعتراض کنند تا در صورت نیاز آنها را اصلاح کنید..

مرحله دوم، یک ماه پس از درج آگهی است. اگر طی این یک ماه هیچ اعتراضی به نام و نماد برندتان وارد نشد، بلافاصله می توانید برای انتشار آگهی دوم همراه با شماره ثبت علامت تجاری اقدام کنید.

در این مرحله، فرایند ثبت برند شما تمام شده و از سایت نیز قابل پیگیری است. اما برای اخذ مالکیت انحصاری باید آگهی را با راهنمایی یک وکیل به اداره مالکیت صنعتی بفرستید.

04

مزایای ثبت برند در ایران

با توجه به مراحلی که برای ثبت برند بیان کردیم احتمالا برایتان این سوال پیش آمده که چرا باید اینهمه زحمت به خودتان بدهید و نام برندتان را ثبت کنید. با توجه به اینکه در ایران موضوع کپی رایت اصلا رعایت نمی شود و پیگیری آن هم چندان قانون تصویب شده ای ندارد، ثبت برند چه مزایایی دارد؟

در وهله اول باید در نظر داشته باشید که ثبت برند جلوی هر گونه سوء استفاده از نام تجاری و کسب و کار شما را می گیرد و از اعتبار و شهرت شما محافظت می کند.

نکته دیگر این است که نام برند می تواند متفاوت از نام شرکت شما باشد. در حال حاضر بسیاری از کسب و کارها مجبورند برای ثبت شرکت نام های بسیار طولانی را انتخاب کنند تا تاییدیه آن را بگیرند. در حالیکه نام برند می تواند به صورت مخفف مثلا شامل چند حرف یا کلمه کوتاه باشد که بهتر در ذهن مخاطب باقی می ماند و کار تبلیغات و بازاریابی را برای شما ساده تر می کند.

brand-inquiry
Patient filling in report papers at reception desk, signing registration forms before attending checkup visit appointment. Woman writing checkup files with receptionist, healthcare support. Close up.

انجام تمام مراحل ثبت برند را به ما بسپارید

طی کردن مراحل ثبت برند ممکن است زمان بر باشد و نیاز به تجربه و تخصص دارد تا بدون مشکل تایید شده و حق مالکیت آن به شما اعطا شود. اگر در این فرابند نیاز به مشاوره دارید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده اند تا تمام مراحل را در اسرع وقت و بدون مشکل برای شما پیگیری کرده و به سرانجام برسانند.